Laptop Ram Yükseltme İşlemi Nasıl Yapılır?

Bu yazımızda laptopun hızına etki eden donanım faktörlerinden biri olan Belleğin (Ram) nasıl yükseltileceği ve montajda neler yapılması gerektiğinden bahsedeceğiz.  Laptopunuz yavaşlamaya, internet sayfalarında geç yanıt vermeye mi başladı. Bilgisayarınızı basit bir ram yükseltme işlemi ile hızlandırabilirsiniz. Ram yükseltme işlemi diğer donanımlara göre oldukça kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilir. Ram yükseltme işlemi hard disk kaynaklı performans sorunlarının çözümünü sağlamaz. HDD kaynaklı performans sorunları için SSD takılmasını öneririz. Şimdi ram yükseltme işlemi yapılırken dikkat edilmesi gereken noktaları inceleyelim.
How to Upgrade your laptop's RAM to make your laptop faster | | Resource Centre by Reliance Digital

Laptop Ram Yükseltme İşlemi Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

-Uyumluluk

  • Bilgisayarlar farklı Ram (Bellek) desteği özelliklerine sahiptir. Desteklenen bellek teknolojisi, modül yapılandırması, modül sayısı ve maksimum bellek kapasitesi desteği bilgisayarın marka ve modeline göre farklılık göstermektedir. Laptopunuza uyumlu belleği satın almadan önce sistem üreticisi, bellek üreticileri ya da satıcı firma aracılığı ile bilgisayarınıza tam uyumluluğunu kontrol edebilirsiniz.

– Ram Takarken Alınması Gereken Önlemler

  • Notebook anakartına yapacağınız müdahalelerde statik elektrik sistem ve bileşenlere zarar verebilir. Müdahale öncesi vücutta bulunan statik elektriğin boşaltılması ve mümkünse anti statik bileklik kullanılmalıdır. Bu işlemden sonra ram takma aşamasına geçmeye hazırsınız.

– Bellek (Ram) Montaj İşlemi

  • Ram yuvasının konumu bilgisayarınız modeline göre değişkenlik gösterir. Bazı laptoplarda alt kısımda bulunan ram kapağının altında kolayca ulaşılabilirken bazı laptoplarda ram yükseltme işlemi için cihazın tamamen sökülerek ram yuvasına ulaşılması gerekir. Bilgisayar sökme işlemi için yeterli bilginiz yoksa profesyonel bir teknik servisden destek alabilirsiniz. Montaj öncesi aşağıda bulunan Ram yükseltme işleminin videosunu inceleyebilirsiniz.

Ram Takma Videosu

Ram Takma Aşamaları

  1. Bilgisayarınızı kapatın.
  2. Güç kablosunu ve pilini çıkarın.
  3. Laptop modeline göre ram kapağını ya da bilgisayarın kasasının sökme işlemini gerçekleştirin.
  4. Bilgisayarda boşta ram yuvası varsa aldığınız uyumlu rami o yuvaya takınız. Eğer boşta yuva yoksa ram eski düşük kapasite rami söküp yenisini o yuvaya takın.
  5. Rami takarken yuvaya eşit hizada fazla baskı uygulamadan takın. Belleğin yuvaya doğru oturduğundan emin olduktan sonra kapağı kapatabilirsiniz.
  6. Bilgisayarı çalıştırıp bios menüsünden ya da işletim sistemi içerisindeki özellikler bölümünden yeni rami görüp görmediğini kontrol edin.

Laptopunuza uyumlu Ram (Bellek) satın almak ve montaj hizmetini sağlamak için profesyonel bir firmadan destek almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz. İletişim

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.Gerekli alanlar işaretlendi*